27. 9. 2020 - 15. 11. 2020

 

Soubor lidových písní a tanců Radošov slaví letos 50 let své existence. Při této příležitosti soubor ve spolupráci s Městskou galerií Panský dvůr připravuje výstavu, věnovanou historii souboru, se kterou jsou úzce spjaty tradice na Veselsku.

Vernisáž výstavy se uskuteční 27. září v v 17 hodin v jedné z místností Městské galerie Panský dvůr, jak jinak, něž za doprovodu cimbálové muziky. Výstavu bude možné shlédnout do poloviny listopadu v dnech úterý, čtvrtek, sobota, neděle mezi 13. a 17. hodinou.

 

 


 

Folklorní soubor Radošov byl založen v roce 1970 z vnuknutí manželů Smutných. Ve Veselí nad Moravou už předtím existovala folklórní skupina, která se příležitostně věnovala lidovým zvykům, ale spěch moderní doby však vedl k vytrácení tradicí, a proto ti, kteří měli rádi zpěv a tanec se začali pravidelně scházet a položili tak základy souboru Radošov. Soubor se zasloužil o obnovení veselských tradic, které uchovávají ve svých programech jako Veselská svatba, v rámci hodů se stárky a hodovým právem, nebo Šlahačkové besedy u cimbálu. Manželé Smutní vydali zpěvníky lidových písní, a tak soubor získal na lidovém bohatství, kromě toho došlo k znovu objevení veselské sedlcké, která se stala hlavním repertoárem souboru. Během své existence soubor navštívil mnoho zahraničních ale i domácích folklorních festivalů, mezi jiným anglický Alnwick (1997), festivaly v Provence ve Francii (1999), nizozemský Odoorn (2000), festival ve Francii (2001), ve španělském Ciudad Real v kraji La Mancha (2006), nebo v portugalském městě Montemor-o-Novo (2017).