8.3.-19.4.2020

 

 

Moravský fotograf Jindřich Štreit je zapsán v dějinách české fotografie takřka 40 let, pozornost získali v 80.letech 20.století jeho fotografie vesnic na Bruntálsku, kde žil. Drsné a zároveň velmi citlivé zobrazení reality bez příkras nezůstalo tehdy bez povšimnutí a stal se nejspíš jediným českým fotografem, který byl vězněn nejen za publikovanou tvorbu ale také za nikdy nezveřejněné negativy. Jindřich Štreit vydal množství knih, byl o něm natočen dokumentární film a patří v současnosti mezi světově uznávané fotografy. Do Veselí nad Moravou přichází představit cyklus barevných fotografií s nevšední tematikou vězeňské duchovní péče „Ze tmy ke světlu“.

 

Číst dál...

19. 1.  – 1. 3. 2020

V druhé polovině ledna otevře galerie prostor mladé tvorbě. Uvede se zde dvojice autorek, Martina Smutná a Bronislava Orlická, které se potkaly na Akademii výtvarných umění v Praze. Martina Smutná (1989) pochází ze Strážnice, studovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Praze, kam nastoupila k Jiřímu Sopkovi a diplomovala v ateliéru Vladimíra Skrepla. Věnuje se vlastní umělecké tvorbě a v rámci doktorského studia pracuje na publikaci o malířkách v českém prostředí. Bronislava Orlická (1989) studovala Střední uměleckou školu v Ostravě a Akademii výtvarných umění v Praze. Absolvovala v ateliéru malby Jiřího Sopka. Skrze kresbu, které se v posledních letech intenzivně věnovala, navazuje na svůj minimalistický malířský projev jinak, s novým gestem a figurací.

Vernisáž se uskutečnila v neděli 19.1. v 16 hodin v prostorách Městské galerie s hudebním doprovodem Aleše Smutného a Evy Němečkové.

Výstavu je možné shlédnout do 1. března vždy v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli od 13 do 17 hodin. 

 

Číst dál...

1. 12. 2019 -  5.1. 2020 

 

Městská galerie Panský dvůr připravuje k vánocům již tradičně tematickou výstavu. Letos bude věnována tvorbě jednoho z nejvýznamnějších českých umělců, dílu malíře, ilustrátora a spisovatele Josefa Lady. Výstava bude zaměřena na Ladovy zimní a vánoční motivy, počítá se i s interaktivní místností pro děti. Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 1.12. v 16 hodin a při této příležitosti Panský dvůr rozezvučí dětský pěvecký sbor a cimbálová muzika. Počas vernisáže a v průběhu dalších dvou adventních neděl budou v galerii probíhat také dílny pro děti. V neděli 8. prosince, po divadelní pohádce "Pojďme spolu do Betléma", můžou děti vyzkoušet také malování perníků. Galerie bude v tyto dny (1., 8., 15. prosince) otevřena až do 18 hodin. Výstavu bude jinak možné zhlédnout do 5. ledna 2020 vždy v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli od 13 do 17 hodin.