5.2.-12.3.2023  

Kurátorka Barbora Lungová


Výstava představí tvorbu nastupující malířky A.m.B. , která diplomovala v červnu 2021 v Ateliéru mal+by na VŠVU v Bratislavě u doc. Klaudie Kosziby. Přesto už má za sebou řadu výstav v etablovaných bratislavských galeriích na skupinových i samostatných výstavách. V duchu provokatérek, jako je např. režisérka Catherine Breillat, zobrazuje erotiku skrze pornografické konvence, které ale ironizuje a staví na hlavu. Kde je hranice mezi uměním a pornem? Kdo se ideální cílový divák a jaké místo mají v tomto narativu ženy - jako producentky a jako divačky? Anny se směje a přivlastňuje si pozici, která v heterofalickém pornu pro ženy neexistuje.

 

18. 03. – 23. 04. 2023

  

Vernisáž 18.3.2023 v 16 hodin

Performance Daniela Salontay a VJ Martina Piterku Zaobraz 18.3.2023 v 17 hodin 

Kurátorka Barbora Lungová

 

Galerie Panský dvůr ve Veselí nad Moravou představuje výběr z tvorby téměř neznámého malíře a grafika Alexandra Salontaye (1.4.1937 Trhovište), která překvapuje svojí rozmanitostí, šíří záběru, a kvalitou, u níž je o to překvapivější, že byla profesionálnímu uměleckému světu neznámá. Autor, který v 2. pol. 50. let studoval na Vysoké škole pedagogické obory deskriptivní geometrie a výtvarná výchova, působil téměř celý svůj život jako pedagog výtvarné výchovy, od roku 1966 do roku 1986 na Pedagogickému institutu v Trnavě, v 90. letech krátce na Pedagogické fakultě M. Bela v Banské . Bystrici. V průběhu období, kdy se aktivně věnoval tvorbě, uspořádal jen tři výstavy v 70. letech v Bratislavě a v Trnavě, poté bylo jeho dílo více než tři desetiletí skryto veřejnosti. Zásadní retrospektivy se dočkal až v roce 2020 v Galerii Jána Koniarka v Trnavě. Salontayova tvorba vychází v části díla z amerického popartu warholovské vizuality, která v československém prostředí uchvátila řadě autorů (Jiří Načeradský, Rudolf Němec, Ladislav Sutnar, Theodor Rotrekl, Julián Filo). Zároveň ale není omezena pouze na tuto polohu. Pozoruhodná je u něj práce s lokálními, každodenními motivy, ať už vypozorovanými na ulici, či převzatými z denního tisku, a výtvarného výrazu, který pracuje s plošnou barevností, kterou známe z Warholových sítotisků. Kromě popartové polohy tvořil Salontay také v lyrickém módu, což platí zejména pro jeho krajiny ze 70, - 90. let, kdy zejména jeho ranější dílo s sebou nese jistou vizuální spřízněnost s obrazy Marie Blabolilové, která rovněž několik dekád zpracovává “obyčejné“ náměty z domácnosti a zahrady. Na postavě Salontaye můžeme vidět případ silné vůle k tvořivosti, která dodávala autorovi náboj po celý život a zjevně byla pro něj přednější, než externí satisfakce v podobě veřejných výstav.
(kurátorka Barbora Lungová)
Dílo Alexandra Salontaye otvírá veřejnosti díky aktivitě jeho syna Daniela Salontaye. Autor se z osobní účasti omluvil, o jeho díle promluví jeho syn Daniel, a to slovem i hudbou jemu vlastní. Na vernisáž naváže performance Daniela Salontaye:
 
Daniel Salontay – Zaobraz
Slovenský kytarista a skladatel Daniel Salontay (kapela Longital) nahrál instrumentální album Zaobraz inspirován otcovými obrazy a zahraje z něj skladby společně s projekcí VJ Martina Piterku.

30. 8. - 4. 10. 2020

 

 

Výstava malíře Tomáše Jana Dismase Bubláka představila výběr z autorova dosavadního díla. 

Vernisáž se uskutečnila 30. srpna 2020 v 16 hodin za hudebního doprovodu Dechového tria Ladislava Svobody. 

 

Číst dál...