8.3.-19.4.2020

 

 

Moravský fotograf Jindřich Štreit je zapsán v dějinách české fotografie takřka 40 let, pozornost získali v 80.letech 20.století jeho fotografie vesnic na Bruntálsku, kde žil. Drsné a zároveň velmi citlivé zobrazení reality bez příkras nezůstalo tehdy bez povšimnutí a stal se nejspíš jediným českým fotografem, který byl vězněn nejen za publikovanou tvorbu ale také za nikdy nezveřejněné negativy. Jindřich Štreit vydal množství knih, byl o něm natočen dokumentární film a patří v současnosti mezi světově uznávané fotografy. Do Veselí nad Moravou přichází představit cyklus barevných fotografií s nevšední tematikou vězeňské duchovní péče „Ze tmy ke světlu“.

 

 

Vernisáž proběhne v neděli 8. března v prostorách Městské galerie za účasti autora s hudebním doprovodem písničkáře Noslávy v 17 hodin.

 

Po vernisáži se uskuteční na Panském dvoře také projekce fotografií s povídáním Jindřicha Štreita a s živou hudbou olomouckých hudebníků sdružených kolem písničkáře Noslávy. Komponovaný pořad Zastavit čas začne v 18 hodin ve víceúčelovém sálu.

 

„Nikdo z nás nesejme to, čím jsme se provinili. Jediná cesta je přiznání, pokání a prosba o odpuštění. Ne každý má možnost navštěvovat věznice, být s vězni a kaplany, zúčastnit se bohoslužby a přinést o tom svědectví. Život mi nabídl poznání duševního stavu, který jsem zde zachytil. Jestliže prožiji tak silné emoce, snažím se je pochopit, ztvárnit a předat. Uvědomil jsem si, jak potřebná a zároveň náročná je tato služba. Děkuji za poodhalení jiného světa, za vstřícnost a důvěru.“

 

JINDŘICH ŠTREIT k výstavě Ze tmy ke světlu