8. 9. - 17.11. 2019

 Výstava je pro velký zájem prodloužena do 17. 11. 2019

Výstava vznikla u příležitosti nedožitého 90. výročí narození autora. Zachytává průřez tvorbou malíře Josefa Tomečka, pocházejícího z Vnorov, později působícího ve Veselí nad Moravou. Byl zakládajícím členem Skupiny pěti. Výstava se zaměřuje na autorovu figurální malbu a kresbu s folklorní tematikou Slovácka.

 

Vernisáž výstavy proběhne v prostorách Městské galerie 8. září 2019 v 16 hodin.

 

 

Josef Tomeček /1929 – 1982/ se narodil ve Vnorovech. Od školních let se zajímal o tvůrčí práci. Vyřezával figurky, modeloval z hlíny a dobře kreslil. Výtvarné nadání zdědil po matce Kateřině, která jako jedna z prvních vnorovských lidových maléreček zdobila kraslice figurálními motivy. Na přání rodičů se stal zaměstnancem drah. Nejprve pracoval jako drážní úředník, později nastoupil u Železniční průmyslové stavební výroby v Uherském Ostrohu, kde zastával funkci technika-plánovače. Dovednosti a vědomosti si doplňoval na přednáškách o umění, na výstavách, při rozhovorech s umělci, účastí v kursech, na seminářích apod.

Nejvíce pracoval tužkou a perem, kresby koloroval vodovými barvami. Cizí mu nebyla ani olejomalba. Nejvíce oblíbenou měl krajinu okolo Vnorov a Veselí nad Moravou, ale také Horňácka. Tato výstava je ovšem věnována jeho doméně, kterou byla figurální kresba folklórních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Inspirací mu byly folklórní festivaly ve Strážnici, Velké nad Veličkou, ale i na Slovensku. Ilustroval i několik zpěvníků lidových písní, které vytvořili manželé Smutní.

V roce 1969 patřil Josef Tomeček mezi zakládající členy výtvarného seskupení „Skupiny pěti“. Jejím členem byl až do své smrti v roce 1982. Množství skic, kreseb a obrazů, které zkrášlují naše domovy, jsou krásnou a trvalou vzpomínkou na nadaného malíře a dobrého člověka.

 

Letos by se Josef Tomeček dožil 90-ti let.