8. 7. - 12. 8. 2018

 

Výstava Marka Rejenta je odlehčeným pohledem na krajinu a svět drobných i větších živočichů. Většina vystavených objektů je tvořena z recyklovaných předmětů a materiálů. Jde o specifickou podobu odvěkého úsilí tvůrců zobrazit a napodobit přírodu. Tento na první pohled vtipný a mírně ironický přístup nabízí zároveň hlubší pohled upomínající na nevratnost některých lidských činností a komplikovaný vztah člověka k přírodě. Kurátorem výstavy Animalia je Kurt Gebauer.

 

Vernisáž proběhla v neděli 7. července v 16 hodin. Výstavu bude možné shlédnout do  12. srpna každý den od úterý do neděle od 13 do 17 hodin.

Kurátor výstavy Kurt Gebauer

 

"MAREK REJENT je vzácným příkladem tvořitele, kteří při studiu v inspirativním prostředí města Prahy při trvalém zakotvení ve své obci našel svůj vlastní styl řešení prostoru hravými provokacemi, ať jsou to struktury typu instalace, nebo plastické recykláty, vždy jde o jemně ironickou hravost, která není zatížena "sochařsky poctivou vypracovaností". Mluvím o tom proto, že žije a žil  ve své rodné obci Proseči na Vysočině, kde se poctivě živí řemeslem svého otce - řezbařinou a restaurováním nábytku, stará se o kulturu své obce, tedy o veřejný prostor, a také o setkávání obyvatel ze širokého okolíse zajímavými lidmi i z daleka. Tedy Marek je ideál mé známé koncepce, představy, výzvy: nejméně jeden sochař do každé české vísky.  Ten jsem vypustil po dotazech "Co s tolika sochaři, když je v současnu zoufale malá potřeba zdobit sochami svět v této zemi?" Sochař v té situaci se nemusí živit svým řemeslem, ale má kultivovat své okolí svou jedinečnou oborovou zkušeností. Matek je vzácnější v tom, že kdykoli se nabídne příležitost něco vykonat, vystavit, překvapí jeho jedinečný projev, ať už  to jsou věci dávné či  nové, vždy znovu osloví se samozřejmou lehkostí a aktuálností. Marek Rejent nejen využívá, ale i iniciuje situace ve veřejném prostoru, aby se tam dělo něco pozitivního, co by posílilo sousedskou soudržnost a hrdost na místo kde lidé bydlí."

 

15. 52 2018 Kurt Gebauer